Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    blackfoot,idaho
    Posts
    979
    Thanks
    57
    Thanked 100 Times in 89 Posts
    Congratulations
    2
    Congratulated 1 Time in 1 Post

    mountain house meals prices

    load up on your fav mountain house meals cuz the prices are shooting up, went to go grab some today and they are up 1 dollar. thats a huge jump.

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Reno Nv
    Posts
    3,982
    Thanks
    775
    Thanked 505 Times in 348 Posts
    Congratulations
    11
    Congratulated 3 Times in 3 Posts
    Jeez what's next? We gonna get charged for air?!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bend, Orygun
    Posts
    389
    Thanks
    2
    Thanked 110 Times in 80 Posts
    Congratulations
    0
    Congratulated 0 Times in 0 Posts
    I still have 2 big cardboard boxes full but I'll be checking. thanks for the heads up.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Auburn, Alabama
    Posts
    136
    Thanks
    3
    Thanked 10 Times in 10 Posts
    Congratulations
    0
    Congratulated 3 Times in 2 Posts
    Why buy mountain house? They are way too expensive, and you can DIY meals of the same quality by buying supplies from "Doomsday Prepper" type websites and piecing together a few freeze dried veggies with some freeze dried meat and some Ramen plus seasoning. Meal for $3. Much more economical especially when you are eating a couple weeks worth every year. One place where I make huge savings in my hunting budget! Buy bulk and make a ton of meals at once for even cheaper, not like they are going to expire with a 30 year shelf life.

  5. The Following User Says Thank You to dihardhunter For This Useful Post:


  6. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    The Golden State
    Posts
    1,361
    Thanks
    33
    Thanked 70 Times in 70 Posts
    Congratulations
    0
    Congratulated 0 Times in 0 Posts
    Quote Originally Posted by dihardhunter View Post
    Why buy mountain house? They are way too expensive, and you can DIY meals of the same quality by buying supplies from "Doomsday Prepper" type websites and piecing together a few freeze dried veggies with some freeze dried meat and some Ramen plus seasoning. Meal for $3. Much more economical especially when you are eating a couple weeks worth every year. One place where I make huge savings in my hunting budget! Buy bulk and make a ton of meals at once for even cheaper, not like they are going to expire with a 30 year shelf life.
    Good info, I'll check into that
    -NRA Life Member
    -Wild Sheep Foundation, <1 club

 

 

Similar Threads

  1. Mountain House individually packed meals...
    By JMSZ in forum Lightweight
    Replies: 20
    Last Post: 03-15-2014, 11:48 PM
  2. Small drones for hunting & cow tag prices-Colorado
    By Colorado Cowboy in forum General Hunting
    Replies: 0
    Last Post: 11-13-2013, 08:30 AM
  3. for all of you who have young kids in the house
    By MacDonald in forum Mule Deer
    Replies: 1
    Last Post: 06-27-2013, 12:21 PM
  4. Your favorite Mountain House meals?
    By graybird in forum Everything Backcountry
    Replies: 52
    Last Post: 01-06-2013, 07:39 PM
  5. Went for a putt behind the house Saturday....
    By Drhorsepower in forum Wildlife and Landscapes
    Replies: 12
    Last Post: 01-27-2012, 10:07 AM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •