Quote Originally Posted by JMSZ View Post
So, a related issue - I'm at about 2.1 pounds per day for 3600 calories, but I'm wondering what you guys are spending.

Mine's coming out to about $30 a day. I'm doing all prepackaged, so I understand it's going to cost more, but I'm just wondering if I'm way out in left field.

Just curious about what you guys are spending.

I may make up some stuff at home, but I generally prefer sticking with stuff that is prepackaged, as it's easier to deal with and I don't have to worry about shelf-life issues.

I included my daily food list below in case anybody's interested.

My menu is pretty much the same for every day, I have (or will have) tried everything in my list at least once and like it, so I know I can eat it. More variety would be great, but I consider it a nice-to-have, not a priority.

My priorities, not necessarily in this order, for my food are 1) getting the number of calories I will need, 2) as much ready-to-eat as possible, 3) everything except dinner needs no more preparation than adding water and 4) everything sealed and shelf-stable

Here's my list for food (daily)

BREAKFAST

PACKIT GOURMET FRUIT SMOOTHIE
BRIDGFORD SANDWICH
INSTANT 3-IN-1 COFFEE
INSTANT PLAIN COFFEE

SNACK HONEY STINGER
GATORADE/WILDERNESS ATHLETE POWDER

EARLY
LUNCH PROBAR
BRIDGFORD SANDWICH
INSTANT 3-IN-1 COFFEE or GATORADE/WILDERNESS ATHLETE POWDER


SNACK HONEY STINGER
GATORADE/WILDERNESS ATHLETE POWDER

LATE
LUNCH PROBAR
BRIDGFORD SANDWICH
INSTANT 3-IN-1 COFFEE or GATORADE/WILDERNESS ATHLETE POWDER


SNACK HONEY STINGER
GATORADE/WILDERNESS ATHLETE POWDER

DINNER PACKIT GOURMET CHILI - My daily hot meal
INSTANT SPICED CIDER
I am just putting together my new meal packs. As soon as I get a list and costs I will post it up. Mark